Författare
Tid och portioner
- 2 timmar förberedelse
- 2 timmar tillagning
- 4 portioner
- 25 visningar
Näring per portion
- 3007 kcal
- 55 g protein
- 300 g fett
- 16 g kolhydrater
Receptbetyg
Pris per portion
Cirka 55 kr
Priset är uppskattat utifrån vanliga butikpriser.
Det finns få saker som slår doften av grillat sidfläsk en varm sommarkväll – Grillat sidfläsk med coleslaw. Denna rätt är perfekt för grillentusiaster som vill njuta av saftigt och smakrikt kött. Med en marinad som både fungerar som smakförstärkare och glace, blir varje tugga en explosion av smak.
Sidfläsket marineras i flera timmar för att verkligen fånga upp alla smaker. När det sedan grillas och penslas med marinaden, utvecklas en härlig karamellisering som gör köttet både saftigt och smakrikt. Servera med en krispig coleslaw för att balansera de rika smakerna med en fräsch och krämig kontrast. Resultatet är en enkel och riktigt god rätt som passar perfekt till huvudrätter.
Så gör du Grillat sidfläsk med coleslaw
Ingredienser
Kryssa för varje ingrediens så vet du vad du gjort
Gör så här
Klicka på siffran för det steg du gjort så du håller koll på var du är i receptet
Serveringsförslag
- Servera det grillade sidfläsket med en fräsch coleslaw och nybakat bröd. En kall öl eller ett glas cider passar utmärkt till.
Tips
- För extra smak, låt köttet marinera över natten.
- Använd en kötttermometer för att säkerställa att köttet är genomstekt.
- Låt köttet vila ordentligt innan servering för att behålla saftigheten.
Variationer
För en kryddigare variant, tillsätt lite chilipulver i marinaden. För en sötare smak, kan du blanda i lite honung i marinaden.
Vanliga frågor
- Kan jag använda en annan typ av kött?
- Ja, du kan använda samma marinad och tillagningsteknik för andra köttstycken som fläskkarré eller revbensspjäll.
- Hur länge kan jag förvara resterna?
- Förvara resterna i kylskåp i upp till 3 dagar i en lufttät behållare.
Relaterade recept
Spara
Dela
Inköpslista
Du behöver vara medlem och inloggad för att kunna spara till inköpslistan.
Kommentarer (1)
Logga in för att kommentera.